Superką auksą kodėl?

2016 rugpjūčio 03d.

Investicinės kompanijos Double Line įkūrėjas Jeff  Gundlach ,interviu  agentūrai Reuters papasakojo apie galima  finansinę krizę. Jo nuomone  šio laikotarpio situacijoje, tik investicijos į auksą ar auksą išgaunančių įmonių akcijas gali tapti pateisinančiomis.

Verta priminti kad Jeff  Gundlach  yra vienas iš autoritetingiausių ekonomistų ir menedžerių JAV.

2014m.jis buvo  įtrauktas i sąrašą įtakingiausių žmonių JAV. Tam tikrais duomenimis jo kompanijos  kapitalizacija siekia 100mlrd.$.  Agentūrai  Reuters jis pabrėžė , kad  dabar  pasaulyje susiklostė situacija, kuomet reikia pardavinėti nereikalingus aktyvus, išskyrus auksą, ar auksą išgaunančių  kompanijų  akcijas ,kadangi  finansinės  krizės  metu  jos taps saugia –slėptuve.Jo nuomone investuotojai į akcijas, gyvena savo virtualiame pasaulyje.Indeksas S&P500 pasiekė savo aukščiausią ribą ,kai tuo tarpu JAV ekonomiką antrame ketvirtyje išaugo tik 1,2%.

Tačiau priimdami sprendimus turit , spręsti patys.

Nuomonių šia tema yra įvairių

US GOLD CORP“. Vadovas Robas McEwenas tikina, kad šių metų pabaigoje aukso kaina pasieks 2 tūkst. JAV dolerių už Trojos unciją, o po dviejų metų kils net iki 5 tūkstančių. Tačiau dar ankstyvą pavasarį Davose George as Sorosas pareiškė, kad auksas tapo naujuoju ekonomikos burbulu. Ar laukia sprogimas?

2010 metų spalio 15 d. aukso kaina Londone pasiekė rekordinę sumą – 1387,35 JAV dolerio už Trojos unciją. Todėl ir perku auksą, taip pat pasiektas stabilus kilimo trukmės rekordas – aukso kaina kyla ilgiausiai nuo 1920-ųjų. Tiesa aukso santykinės jėgos indeksas, pasak Federalinio rezervų banko pirmininko Beno Bernanke‘o, jau viršija 70 – tai rodo, kad kainos gali greitai pradėti kristi. Analitikai teigia, kad tokias aukštumas pasiekusi aukso kaina išpūsta ir ją būtina koreguoti, kol aukso burbulas dar nesprogo.

Aukso kainos kitimą labiausiai lemia JAV ekonomika. Atvirkštinė proporcija tarp JAV dolerio vertės ir aukso kainos rugsėjį buvo -0,4. Tai stipriausias ryšys nuo gegužės. Būtent dėl šios priežasties prognozuojama, kad aukso kaina nemažės, kol baimės dėl JAV ekonomikos nebus išsklaidytos: didėjant pinigų kiekiui, investuojama į auksą, tikintis, kad investicija bus stabilesnė. Antra priežastis, leidžianti aukso kainai kilti kaip ant mielių – Federalinio rezervų banko ir JAV pinigų politika. Pirmasis pinigų politikos „kiekybinės pagalbos“ etapas, pasak B. Bernake‘o , buvo sėkmingas, taigi šiuo metu spekuliuojama kalbomis apie numatomą dar vieną piniginę injekciją į JAV ekonomiką.

Kas toliau?

Šiuo metu doleris pasiekė žemiausią tašką per aštuonis mėnesius, palyginti su euru, ir per 15 metų laikotarpį yra silpniausias jenos atžvilgiu. Auksas istoriškai padėdavo išsigelbėti nuo infliacijos, todėl ir šiuo metu, nepasitikint valiutomis, masiškai investuojama į jį. Tačiau problema gali būti sudėtingesnė, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio: infliacija paprastai kyla,  kai šalies ekonomika veikia ties didžiausių savo galimybių riba. Beveik 10 proc. Nedarbo lygis JAV verčia manyti, kad iki veikimo didžiausiomis galimybėmis dar labai toli, taigi susidaro ekonomikos augimo spraga. Būtent šią spragą ir infliacijos lygį apima Tayloro taisyklė. Ją dažniausiai centriniai bankai naudoja nustatydami trumpalaikių palūkanų normas. Remiantis Tayloro taisykle, būtent defliacijos, o  ne infliacijos investuotojams vertėtų bijoti labiau. Pasak Niujorko universiteto Sterno verslo mokyklos prof. Nourielio Roubini, „dabar mes gyvename masyvios defliacijos pasaulyje ir artimiausiu metu infliacija nenumatoma“ Šią problemą turėtų spręsti Federalinio rezervų banko vykdoma pinigų kiekio didinimo politika, tačiau pats bankas apie antrą tokią emisiją kalba santūriai…

Jei JAV ekonomika patirtų dar vieną nuosmukį, kaip teigia analitikai, aukso kaina gali kristi katastrofiniu greičiu. JAV šiuo metu taiko žemas palūkanų normas paskoloms ir tikina, kad bus daroma viskas, siekiant jas išlaikyti mažas. Dar vieno nuosmukio atveju, prireikus lėšų paskoloms grąžinti, tiek gyventojai, tiek investuotojai pradėtų pardavinėti auksą kaip greitą ir pelningą būdą išlaisvinti grynuosius.

Gera priemonė tikrinti, kaip keisis aukso kaina – stebėti aukso kasybos įmonių padėtį biržoje. Pavyzdžiui remiantis GDX, didžiausias aukso kasybos įmones jungiančio fondo, duomenimis, šiuo metu akcijos kaina yra 58 JAV doleriai. Panašios aukštumos – 56 JAV doleriai – buvo pasiektos 2008-ųjų kovą. Tų pačių metų spalį akcijos kaina krito žemiau 20 JAV dolerių už vienetą. Aukso kaina 2008-ųjų kovą ir spalį taip pat krito: nuo 1011 JAV dolerių už unciją iki 712, t.y. 29 procentais.

Vertėtų paminėti ir tai, kad nuo 2009-ųjų didžiules sumas į auksą investuoja ribotos rizikos fondai. Pavyzdžiui, vien „Eton Park Capital Management“ per 2010-ųjų antrąjį ketvirtį į auksą investavo daugiau nei 800 mln. JAV dolerių. Kainai pradėjus labiau kristi, ribotos rizikos fondai pradeda pardavinėti, kaip nutiko krintant aukso kainai 2008-aisiais. Toliau veikia rinkos psichologija – vienas kitas didelis aukso pardavimas gali virsti masine isterija, siekiant atsikratyti greitai pingančio metalo.

Kritimo piruetai

Istorijoje esama ir daugiau pavyzdžių, kai aukso kaina per gana trumpą laikotarpį krito beveik katastrofiniu greičiu. 1980-ųjų sausį-kovą aukso kaina krito 43 proc. Iki 481 JAV dolerio už Trojos unciją. Nuo tų pačių metų  rugsėjo iki 1984-ųjų liepos vos po pirmo kritimo spėjęs atsigauti auksas vėl nuvertėjo 44 proc. vos per dešimt mėnesių. Tada ir vėl sekė trumpas kilimas iki 1981-ųjų rugsėjo ir staigus šuolis žemyn, kai per devynis mėnesius  aukso kaina vėl nukrito 36 procentais. Vertėtų paminėti, kad  tokio dydžio šuolių nuo 9-ojo dešimtmečio daugiau matyti neteko, o didžiausias pastarojo dešimtmečio šuolis žemyn buvo jau minėtas 2008-ųjų kritimas.

Žinoma, istorija nebūtinai turi kartotis, tačiau vieni geriausių rinkos orakulų „Gold Hand Maktari“ apie galimybes aukso kainai toliau kilti kalba labai santūriai. Anot „Gold Hand Maktari“ ekspertų, stabilizuojantis pasaulio ekonomikai, aukso kaina turėtų pasiekti ne daugiau nei 1990 JAV dolerių už Trojos unciją.

Kiti analitikai labai kategoriški: realią kainą galima nustatyti tik remiantis paklausa ir pasiūla. Jei nėra akivaizdžių priežasčių, kodėl paklausa turėtų staigiai kilti arba pasiūla – staigiai kristi, bet kokios kalbos apie brangimą tėra fikcija. Realus aukso poreikis pramonėje neauga, patvirtindamas naujojo ekonomikos burbulo prognozes. Pagaliau, kardinalūs ekspertų nuomonių skirtumai aukso kainos tema rodo, kad patvirtintų duomenų, galinčių garantuoti vienos ar kitos pozicijos teisingumą, nėra. Belieka klausimas, kiek dar laiko bus nepasitikima JAV doleriu ir kokiu greičiu stabilizuosis ekonomika.

Kaip matote nuomonių yra labai įvairių,todėl reikia sekti įvykius,domėtis ir patiems spręsti.Tik vieną aišku,kad auksas dar ilgai bus ,patikimumo užuovėja

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.